Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2019., 03:43   #1
Glogov kolac

Sljedeće riječi iz Biblija potiru dogmu o Isusu-Bogu kao što voda gasi vatru.
Izgovara ih Bildad iz Šuaha, u dijalogu sa Božijim poslanikom Jobom a.s.
"Job 25,1 Bildad iz Šuaha progovori tad i reče: 25,2 Gospodstvo i strah u Njegovoj su ruci. On stvara mir u Svojim Visinama. 25,3 Zar se Njemu mogu izbrojiti čete? Svjetlo Njegovo nad kim ne izlazi? 25,4 Pa kako da čovjek prav bude pred Bogom? Od žene rođen kako da čist bude ? 25,5 Eto, i mjesec pred Njime sjaj svoj gubi. Njegovim očima ni zvijezde nisu čiste. 25,6 Što reći onda o čovjeku, tom crvu, sinu ljudskom, crviću jadnom?"
U naredna dva poglavlja Joba, Job odgovara Bildadu iz Šiaha potvrđujući njegove riječi:
"Job 26,1 Job reče: 26,2 "Kako dobro znadeš pomoći nemoćnom i mišicu iznemoglu poduprijeti! 26,3 Kako dobar savjet daješ neukome! Preveliku si mudrost pokazao."
"27,2 Živog mi Boga što mi pravdu krati i Svesilnog koji dušu mi zagorča: 27,3 Sve dok duha mog bude u meni, dok Dah Božji u nosnicama mi bude 27,4 usne moje neće izustiti zloću niti će laž doći na jezik moj"
__________________
Ostanite kući!
da ne lutate mnogo (klik) - Muhammad 2015 (klik)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2019., 14:12   #2
Knjiga o Jobu započinje riječima "Bijaše čovjek u zemlji Husu po imenu Job" a Kudum preinači u "Božjeg poslanika". I tko tu sad zna čitati, mi ili Kudum?

Preko 19.poglavlja se iščitava da se radilo o kuknjavi jer pa kad čovjeka snađu teške nevolje što će drugo nego kukati, prirodno je ne. Uz to, ni Job ni njegovi nazovi prijatelji nisu znalo što zašto se Jobu sve to zbilo. Moralo se pričekati da dođe Mojsije pa razjasni čitavu situaciju (poglavlje 1. i 2.).
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2019., 21:18   #3
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Sljedeće riječi iz Biblija potiru dogmu o Isusu-Bogu kao što voda gasi vatru.
Izgovara ih Bildad iz Šuaha, u dijalogu sa Božijim poslanikom Jobom a.s.

"...
Pa kako da čovjek prav bude pred Bogom?
Od žene rođen kako da čist bude?
...
Njegovim očima ni zvijezde nisu čiste.
Što reći onda o čovjeku, tom crvu, sinu ljudskom, crviću jadnom
"
(nebitno, tj. neka ´divljenja´ Jahvi, sam obrisao - originalni post je ionako vidljiv)

To u biblijskom citatu gore su Bildadova mišljenja, ali vjerojatno bi se u Bibliji ili u učenju RKC moglo naći neposredne, posredne i nategnuto posredne potvrde za ispravnost nekih od tih (ili čak svih) mišljenja.

prvo od narednih dva poglavlja:
Quote:
U naredna dva poglavlja Joba, Job odgovara Bildadu iz Šiaha potvrđujući njegove riječi:

Job 26, 1-3:
"Job reče:
"Kako dobro znadeš pomoći nemoćnom i mišicu iznemoglu poduprijeti!
Kako dobar savjet daješ neukome!
Preveliku si mudrost pokazao.
"
Job 26, 1-4
"Job progovori i reče:
"Kako dobro znadeš pomoći nemoćnom
i mišicu iznemoglu poduprijeti!
Kako dobar savjet daješ neukome;
baš si preveliku mudrost pokazao.
Kome li si ove uputio riječi
i koji duh je iz tebe govorio?
"
(nastavak /Job 26, 5-14/ je više-manje o Jobovom neposrednom ´divljenju´ Jahvi, odnosno Job nabraja Jahvine "svima poznate" mo(gu)ćnosti - da bi Bildad shvatio svoj položaj i to, kakvoj velićini se usuđuje biti /nepozvan/ advokat)

Znači, Job u "Job 26, 1-4" ne hvali Bildada (ne potvrđuje mu riječi), već retoričkim pitanjima "viče" na njega.

drugo od narednih dva poglavlja:
Quote:
Job 27, 2-4:
"Živog mi Boga što mi pravdu krati i Svesilnog koji dušu mi zagorča:
Sve dok duha mog bude u meni, dok Dah Božji u nosnicama mi bude
usne moje neće izustiti zloću niti će laž doći na jezik moj
"
Job 27, 1-12 (trojici svojih prijatelja /s tim i Bildadu/)

"Job nastavi svoju besjedu i reče:
"Živoga mi Boga što mi pravdu krati i Svesilnog koji dušu mi zagorča:
sve dok duha moga bude još u meni, dok mi dah Božji u nosnicama bude,
usne moje neće izustiti zloću niti će laž kakva doći na moj jezik.
Daleko od mene da vam dadem pravo, nedužnost svoju do zadnjeg daha branim.
Pravde svoje ja se držim, ne puštam je; zbog mojih me dana srce korit' neće.
Neka mi dušmana kob opakog snađe, a mog protivnika udes bezbožnikov!
Čemu se nadati može kad vapije i kada uzdiže k Bogu dušu svoju?
Hoće li čuti Bog njegove krikove kada se na njega obori nevolja?
Zar će se radovat' on u Svesilnome, zar će Boga svakog časa zazivati?
Ali Božju ruku ja ću vam pokazat' i neću vam sakrit namjere Svesilnog.
Eto, sve ste sami mogli to vidjeti, što se onda u ispraznosti gubite?"
"
...
...



do sada ni "r" od riječi koje "iz Biblija potiru dogmu o Isusu-Bogu kao što voda gasi vatru".
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2019., 21:47   #4
Ovo je klasicno programiranje uma.Zasto spajati te pasose bez kontextualizacije ?
To bolestan um spaja stvari za koje ne poznaje kontext vremena i prostora.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2019., 23:01   #5
Quote:
adelon kaže: Pogledaj post
Kome li si ove uputio riječi
i koji duh je iz tebe govorio?[/I]"
(nastavak /Job 26, 5-14/ je više-manje o Jobovom neposrednom ´divljenju´ Jahvi, odnosno Job nabraja Jahvine "svima poznate" mo(gu)ćnosti - da bi Bildad shvatio svoj položaj i to, kakvoj velićini se usuđuje biti /nepozvan/ advokat)
Ja shvatam da Job nije njega shvatio kao nepozvanog advokata, nego je to bilo u stilu: "Pa ja sam Božiji poslanik, valjda sam neko tko zna to što ti govoriš, i valjda ti trebaš slušati mene, a ne ja tebe" Tato ka je prethodno i pitao: "Kome li si ove uputio riječi?" - jer je bez veze da sin uči oca "kako se prave djeca".
__________________
Ostanite kući!
da ne lutate mnogo (klik) - Muhammad 2015 (klik)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2019., 23:02   #6
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Ovo je klasicno programiranje uma.Zasto spajati te pasose bez kontextualizacije? To bolestan um spaja stvari za koje ne poznaje kontext vremena i prostora.
Pa tu smo da istražimo kontekst. Ovo je forum. Eto, napiši ti nešto o kontekstu.
__________________
Ostanite kući!
da ne lutate mnogo (klik) - Muhammad 2015 (klik)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2019., 14:44   #7
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Ja shvatam da Job nije njega shvatio kao nepozvanog advokata, nego je to bilo u stilu: "Pa ja sam Božiji poslanik, valjda sam neko tko zna to što ti govoriš, i valjda ti trebaš slušati mene, a ne ja tebe" Tako da je prethodno i pitao: "Kome li si ove uputio riječi?" - jer je bez veze da sin uči oca "kako se prave djeca".
Ne znam kakav status ima Job u kršćanstvu (katoličanstvu) ali sam prilično siguran da nije ničiji (Kuran me u tom trenutku ne zanima) poslanik.
Job je samo primjer vjernika koji je bio uspješan u svim pogledima i koji je imao sve što čovjek samo poželjeti može, pa nije izgubio vjeru u Jahvu ni sad, kad sav jadan i bolestan sjedi u pepelu, socijalno (imovina, porodica, društvo) na dnu - uglavnom, u takovom stanju da ga više ni pas ne bi popišao...

Vrijednost Jobove knjige je znači (ok, valjda) u Jobovoj vjeri u Jahvin "razum", tj., kao čovjek je Job iskreno uvjeren da se mu ćini nepravda (duboko je siguran u svoj "pošten i ispravan" život), ali zna da Jahvinom umu (i dobroti vjerojatno... pa presuđivanju...) pa tako i Jahvinoj procjeni "plana" za njega, nije ni blizu dorastao...


Ne moraš sve to uzeti zdravo za gotovo. Nisam nikakav znalac u tome, ali nekad sam malo češće pisao ovdje, pa sam se naravno morao i ad hoc "educirati"...

Ako ti je stvarno do toga da debunkiraš Isusa kao boga (ili božjeg sina), probaj s nekom drugom ishodišnom točkom. Ima ih, naravno (ishodišnom točkom u smislu napisanog u Bibliji, a ne u smislu "samo je jedan Bog i Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, je Njegov poslanik..." ili "glupost, bogovi ne postoje").

Pošto si i sam vjernik, bi trebao unapred znati kako nepoštena (nažalost vam je u takvim slučajevima to zajednička mana) borba te čeka na tom putu - ali zbog toga i "poštovati" neke od, u normalnoj diskusiji potpuno neprihvatljivih, sugovornikovih taktika i "protuoružja".
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2019., 00:47   #8
adelon
Za muslimane, Job a.s. je bio nadahnuti Božiji poslanik, za svoje suvremenike. Slično kao recimo Lot a.s. ili Ezra a.s. Joba je Bog odabrao kao primjer njegovim sunarodnicima. Upravo jer ne mislimo isto, tu je i klica našeg nesporazuma.
__________________
Ostanite kući!
da ne lutate mnogo (klik) - Muhammad 2015 (klik)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2019., 12:50   #9
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

Za muslimane, Job a.s. je bio nadahnuti Božiji poslanik, za svoje suvremenike. Slično kao recimo Lot a.s. ili Ezra a.s. Joba je Bog odabrao kao primjer njegovim sunarodnicima. Upravo jer ne mislimo isto, tu je i klica našeg nesporazuma.
Nesporazumi? Pa naravno kad muslimani ne shvaćaju da nije Bog te ljude odabrao da budu dobri nego su se ti ljudi sami istaknuli svojom dobrotom a Bog je na to osvrnuo pažnju i otud su nastale priče o njima.

A Jobovu sudbinu je odabrao iskušavati Sotona jer upravo 'taj' je izazvao Boga rekavši da nema šanse da Job nakon svega ostane vjeran Bogu. No ali, Job je vjeran ostao i zato se Bog pojavio "u vihoru" i raskončao Jobove muke nametnute od Sotone (zadnja poglavlja).


Šta to "glogov kolac"? Ma hajde, pa zna narod da se time usmrćuje vampire.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2019., 13:12   #10
Kudum bi zabio glogov kolac u krscane lol...Koje iznenadjenje?
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2019., 13:18   #11
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Kudum bi zabio glogov kolac u krscane lol...Koje iznenadjenje?
To zbog umišljaja 'kršćani piju kristovu krv', Makar se to nikad nije zbilo nema veze jer Kudum što god pročita u Bibliji sve uzme za doslovno
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2019., 02:49   #12
Kudum, ne vidim logiku tvog posta. neka je i Job a. s., ali boldani dio je iz riječi Bildadovih... Koji nije a.s.

Na stranu ironični Jobov a. s. odgovor (kako se vidi u cijeloj knjizi da je običavao odgovarati svojim 'tješiteljima') koji si citirao- nije li Gospodin kada se pojavio, ukorio Bildada zbog riječi koje je izgovorio u njegovu 'obranu', za razliku od Joba, koje mu je dao za pravo u njegovim 'tužbama'?

Samo zato što se dotični javlja u knjizi o pravedniku (Jobu) to ne daje njegovim riječima nikakvu težinu- što je izrijekom potvrđeno i Jahvinim riječima.
KGW is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2019., 02:55   #13
Quote:
KGW kaže: Pogledaj post
Kudum, ne vidim logiku tvog posta. neka je i Job a. s., ali boldani dio je iz riječi Bildadovih... Koji nije a.s.
Job a.s. je potvrdio njegove riječi, tj saglasio se sa njim i nije bio ironičan u tome.

Quote:
KGW kaže: Pogledaj post
Na stranu ironični Jobov a. s. odgovor (kako se vidi u cijeloj knjizi da je običavao odgovarati svojim 'tješiteljima') koji si citirao- nije li Gospodin kada se pojavio, ukorio Bildada zbog riječi koje je izgovorio u njegovu 'obranu', za razliku od Joba, koje mu je dao za pravo u njegovim 'tužbama'?
Na kojeg Gospodina koji se pojavio misliš? Pozdrav
__________________
Ostanite kući!
da ne lutate mnogo (klik) - Muhammad 2015 (klik)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2019., 03:04   #14
Evo ti još jednog primjera kada Bildad govori o neznatnosti čovjeka/Joba; Job 26,1 Job progovori i reče: 2 “Kako dobro znadeš pomoći nemoćnom i mišicu iznemoglu poduprijeti! 3 Kako dobar savjet daješ neukome; baš si preveliku mudrost pokazao. 4 Kome li si ove uputio riječi i koji duh je iz tebe govorio?” Ako to nije ironija, kao i ono što si ti citirao, ne znam što jest...

Kako misliš koji Gospodin? Job 42,7 Kada Jahve izgovori Jobu ove riječi, reče on Elifazu Temancu: “Ti i tvoja dva prijatelja raspalili ste gnjev moj jer niste o meni onako pravo govorili kao moj sluga Job. 8 Zato uzmite sada sedam junaca i sedam ovnova i pođite k mome sluzi Jobu, pa prinesite za sebe paljenicu, a sluga moj Job molit će se za vas. Imat ću obzira prema njemu i neću vam učiniti ništa nažao zato što niste o meni onako pravo govorili kao moj sluga Job.” 9 Tada odoše Elifaz iz Temana, Bildad iz Šuaha i Sofar iz Naamata i učiniše kako im je Jahve zapovjedio. I Jahve se obazre na Joba.
KGW is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2019., 03:18   #15
Quote:
KGW kaže: Pogledaj post
Evo ti još jednog primjera kada Bildad govori o neznatnosti čovjeka/Joba; Job 26,1 Job progovori i reče: 2 “Kako dobro znadeš pomoći nemoćnom i mišicu iznemoglu poduprijeti! 3 Kako dobar savjet daješ neukome; baš si preveliku mudrost pokazao. 4 Kome li si ove uputio riječi i koji duh je iz tebe govorio?” Ako to nije ironija, kao i ono što si ti citirao, ne znam što jest...
Ja to ne vidim kao ironiju, nego ga iskušpava da vidi koliko je postojan u svojim stvrdnjama.

Quote:
KGW kaže: Pogledaj post
Kako misliš koji Gospodin?
Job 42,7 Kada Jahve izgovori Jobu ove riječi, reče on Elifazu Temancu: “Ti i tvoja dva prijatelja raspalili ste gnjev moj jer niste o meni onako pravo govorili kao moj sluga Job. 8 Zato uzmite sada sedam junaca i sedam ovnova i pođite k mome sluzi Jobu, pa prinesite za sebe paljenicu, a sluga moj Job molit će se za vas. Imat ću obzira prema njemu i neću vam učiniti ništa nažao zato što niste o meni onako pravo govorili kao moj sluga Job.” 9 Tada odoše Elifaz iz Temana, Bildad iz Šuaha i Sofar iz Naamata i učiniše kako im je Jahve zapovjedio. I Jahve se obazre na Joba.
Pa tu ne piše da se pojavio, i nema riječi "Gospodin".
__________________
Ostanite kući!
da ne lutate mnogo (klik) - Muhammad 2015 (klik)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2019., 03:18   #16
Quote:
KGW kaže: Pogledaj post
Evo ti još jednog primjera kada Bildad govori o neznatnosti čovjeka/Joba; Job 26,1 Job progovori i reče: 2 “Kako dobro znadeš pomoći nemoćnom i mišicu iznemoglu poduprijeti! 3 Kako dobar savjet daješ neukome; baš si preveliku mudrost pokazao. 4 Kome li si ove uputio riječi i koji duh je iz tebe govorio?” Ako to nije ironija, kao i ono što si ti citirao, ne znam što jest...

Kako misliš koji Gospodin? Job 42,7 Kada Jahve izgovori Jobu ove riječi, reče on Elifazu Temancu: “Ti i tvoja dva prijatelja raspalili ste gnjev moj jer niste o meni onako pravo govorili kao moj sluga Job. 8 Zato uzmite sada sedam junaca i sedam ovnova i pođite k mome sluzi Jobu, pa prinesite za sebe paljenicu, a sluga moj Job molit će se za vas. Imat ću obzira prema njemu i neću vam učiniti ništa nažao zato što niste o meni onako pravo govorili kao moj sluga Job.” 9 Tada odoše Elifaz iz Temana, Bildad iz Šuaha i Sofar iz Naamata i učiniše kako im je Jahve zapovjedio. I Jahve se obazre na Joba.
Amen.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2019., 04:08   #17
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Ja to ne vidim kao ironiju, nego ga iskušpava da vidi koliko je postojan u svojim stvrdnjama.

Pa tu ne piše da se pojavio, i nema riječi "Gospodin".
Ne, nego Bildadove riječi 'cipelare' nevoljnika (pravednika koji biva iskušan, na đavolov nagovor, ne bi li pohulio Stvoritelja), i kako bi protumačio takav nevoljnikov odgovor nego kao čistu ironiju???

Ne mislim 'pojavio' kao fizički ukazao, nego glavu prije Jahve ulazi na scenu obračajući se Jobu, a kasnije i ostalima... A to s "Gospodin" ti je malo zafrknuta spika- iako je ime Gospodnje Jahve, zbog dogovora Svete Stolice sa predstavnicima Židovske vjere i sl- od ljeta Gospodnjeg 2008. pri bogoslužju bi se trebalo izbjegavati spomijanje Svetog imena (Jahve), i zamijeniti ga sa "Gospodin". Za neke tradicionaliste možda sam 'heretik', ali odgojen sam u tradiciji da se Boga oslovljava Gospodinom, Ocem, Sinom i Duhom Svetim... ali Sveti tetragram (Jahve, ako mi too danas prevodimo) nije bio toliko 'udomaćen'. U nekim slučajevima (kao što je moj) Gospodin=Jahve=Bog.
KGW is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2019., 12:22   #18
Ova tema je sramotna,cisti govor mrznje.
Prosto za nepoverovati da nikoga ovde za to nije brige.
Desper is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2019., 14:17   #19
Quote:
KGW kaže: Pogledaj post
Ne, nego Bildadove riječi 'cipelare' nevoljnika (pravednika koji biva iskušan, na đavolov nagovor, ne bi li pohulio Stvoritelja), i kako bi protumačio takav nevoljnikov odgovor nego kao čistu ironiju???
Teško bu spalo pod ironiju ak uzmeš za slučaj da i Jobova žena reče Jobu ajd više jednom napokon pohuli pa da se konačno riješiš muka, jerbo nisu samo Jobovi sinovi stradali neg i njezini, što reče bila su to njihova zajednička djeca.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2020., 06:17   #20
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Sljedeće riječi iz Biblija potiru dogmu o Isusu-Bogu kao što voda gasi vatru.
Izgovara ih Bildad iz Šuaha, u dijalogu sa Božijim poslanikom Jobom a.s.
"Job 25,1 Bildad iz Šuaha progovori tad i reče: 25,2 Gospodstvo i strah u Njegovoj su ruci. On stvara mir u Svojim Visinama. 25,3 Zar se Njemu mogu izbrojiti čete? Svjetlo Njegovo nad kim ne izlazi? 25,4 Pa kako da čovjek prav bude pred Bogom? Od žene rođen kako da čist bude ? 25,5 Eto, i mjesec pred Njime sjaj svoj gubi. Njegovim očima ni zvijezde nisu čiste. 25,6 Što reći onda o čovjeku, tom crvu, sinu ljudskom, crviću jadnom?"
U naredna dva poglavlja Joba, Job odgovara Bildadu iz Šiaha potvrđujući njegove riječi:
"Job 26,1 Job reče: 26,2 "Kako dobro znadeš pomoći nemoćnom i mišicu iznemoglu poduprijeti! 26,3 Kako dobar savjet daješ neukome! Preveliku si mudrost pokazao."
"27,2 Živog mi Boga što mi pravdu krati i Svesilnog koji dušu mi zagorča: 27,3 Sve dok duha mog bude u meni, dok Dah Božji u nosnicama mi bude 27,4 usne moje neće izustiti zloću niti će laž doći na jezik moj"
I što ti tu smeta to podvučeno?
Nije li čovjek ograničen svojom prirodom? Koji je duhovno čist?
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:05.